Piyano; özel bir mekanizmayla tuşlara bağlı çekiçlerin, tellere vurmasıyla ses veren Tuşlu (klavyeli) ve Vurmalı bir müzik enstrümanıdır.

Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır. Solo performanslar, ansambl, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmamasına ve genelde pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği ile dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biridir.

Herhangi bir akustik piyano genellikle ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen aynı zamanda koruyan ahşap kasadan oluşmakla birlikte (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. Piyano, tuşlarına basıldığında içerisindeki teller aracılığıyla ses çıkarır çekildiğinde ise teller damper (titreşim azaltan parça) yoluyla susturulur. Fakat pedallar yardımıyla tuşlardan parmaklar kaldırmasına rağmen sesi uzatmak mümkündür.

PİYANO TARİHİ:

  • 1711’de İtalyan Bartolomeo Ciristofori üzerinde hafif ve kuvvetli sesler çıkarabilen bir çalgı geliştirdi ve adına İtalyanca hafif ve kuvvetli anlamına gelen piano e forte denildi.
  • Fransız Marius bu çalgıya tuşlarının ucu tokmak ya da çekiç biçiminde biten tokmaklı klavyesini bularak katkıda bulundu.
  • 1717′ de doğru Alman Schröter çalgıya yumuşak ya da sert çalınmaya elverişli çekiç sistemini uyguladı.
  • 1720’ye doğru bu sistem G. Silbermann tarafından geliştirdi. Piyano, niteliklerinden ötürü 18. yüzyılın sonlarında en çok aranan müzik aleti durumuna geldi.
  • 1780’de Sebastian Erarda, Paris’te Fransa’nın ilk piyano yapımevini kurdu.
  • 1808’de Alman Erarda çift maşalı düzeneği buldu.
  • Piyano yapımcılığında bir devrim sayılan mekanizmayı, Pierre Erarda geliştirerek,
  • 1821’de yinelemeli düzeneği yaptı. Günümüzde kuyruklu piyanolarda bu düzenek kullanılır.

Daha sonraları piyano, günümüzdeki üstün niteliklerine kavuştu.

Piyanonun hangi çeşitleri  vardır?

Piyanonun çok çeşitli biçimleri vardır. Bunlar arasında, telleri yatay ve klavyeye dik olan kuyruklu piyano; telleri yatay ve klavyeye paralel olan dikdörtgen piyano; telleri titreşimin uzunluğunu arttırmak amacıyla dik ya da eğik durumda bulunan Stand, dik piyano sayılabilir.

Piyano telleri birbirine eşit yarım tonlarla akortlanmış bir müzik aletidir. Önceleri kalın meşe levhalardan oluşan yapı kafesi günümüzde tümüyle madenden yapılır.

Piyanolarda önceleri her ses yalnız bir telden elde edilirken, sonraları ses yoğunluğunu artırmak amacıyla her nota için aynı anda iki ya da üç tel titreştirilmeye başlandı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir